----- KLAUZULA INFORMACYJNA -----

NABOŻEŃSTWO DO ŚW RITY Wtorek 22.06.2021r. 

Odpus św. Rity 22.05.2020r. - kazanie, galeria zdjęc...

 

Myśli na niedzielę i nie tylko…

Starożytni Grecy cenili piękno ludzkiego ciała i dbali o sprawność fizyczną. To oni dali początek igrzyskom olimpijskim. Olimpijscy zwycięzcy byli czczeni jak bohaterowie. Na publicznych placach stawiano im posągi. Te posągi były często solą w oku zawistnych współzawodników. Jeden z nich pod osłoną nocy postanowił zniszczyć posąg zwycięzcy, z którym stawał w zawody i przegrał. Z wielkim trudem przesunął posąg, który straciwszy równowagę upadł na ziemię, przygniatając nieszczęsnego zazdrośnika. Zabiła go zawiść i zazdrość, którą wypielęgnował w swoim sercu, a później wprowadził w czyn.

Tuż przed ślubem, młoda para zwróciła się do amerykańskiego rabina Harolda Kushnera: „Czy mógłby pan zmienić trochę naszą ceremonię ślubną? Zamiast ślubu dozgonnego trwania w związku małżeńskim, ślubowalibyśmy trwanie naszego związku dopóki istnieje miłość między nami. Oboje zgadzamy się na to. Wiemy, że przyjdzie czas, kiedy przestaniemy się kochać i wtedy wszystko będzie moralnie w porządku, gdy się rozejdziemy”. Rabin odpowiedział: „Nie zgadzam się na takie zmiany i pozwólcie, że coś wam powiem. Gdy przyjmujecie alternatywę: <Rozstaniemy się, gdy nam to nie wyjdzie>, to bądźcie pewni, że to wam nie wyjdzie. Z pełnym szacunkiem dla was, chcę zwrócić waszą uwagę na to, że małżeństwo nie jest umową bycia razem na czas, gdy wszystko układa się pięknie i dobrze. Jest to umowa pełnej akceptacji trudnych momentów życia, którym towarzyszy frustracja i niezadowolenie. To jest nieodłączną częścią życia dwóch niedoskonałych istot ludzkich. Nie jest łatwo w małżeństwie oddać całego siebie drugiej osobie, ale jeśli oddasz tylko część siebie, wasz związek nie ma szans przetrwania”.


Ważne dla rodziców: kwalifikacje chrzestnego/chrzestnej:

- Dla każdego dziecka należy wybrać dwoje rodziców chrzestnych: ojca i matkę. Rodzicami chrzestnymi nie mogą być dwie osoby tej samej płci. W nadzwyczajnych przypadkach, wobec braku osób zdatnych do roli ojca lub matki chrzestnej, do udzielenia chrztu dziecku wystarczy chrzestny lub chrzestna.

- Ze względu na zadanie chrzestnych w wychowaniu dziecka, Kościół stawia im następujące warunki: powinni ukończyć 16 lat, przyjąć sakrament bierzmowania i być katolikami wyznającymi swą wiarę życiem zgodnym z nauką Kościoła. Chrzestny wypełnia praktyki religijne, uczestniczy w niedzielnej Mszy św., może przystąpić do sakramentu pokuty i Komunii świętej (nie żyje w związku cywilnym czy w konkubinacie), uczyni wszystko, aby należycie wypełnić przyjmowany obowiązek bycia matką/ojcem chrzestnym. Nie można dopuszczać do pełnienia tej funkcji np. młodzieży nieuczęszczającej na katechizację. Wybór chrzestnych należy do rodziców dziecka.

- Miesiąc przed planowanym chrztem rodzice powinni zgłosić ten fakt w kancelarii parafialnej, przynosząc ze sobą dokumenty tożsamości, odpis aktu urodzenia dziecka oraz dane rodziców chrzestnych.


Ważne dla narzeczonych:

- Zgłoszenie się do parafii celem poinformowania duszpasterza o zamiarze zawarcia małżeństwa, potwierdzenia daty ślubu oraz ustalenia daty na kanoniczne badanie przedślubne (protokół przedmałżeński) odbywa się na 3 miesiące przed datą planowanego ślubu.


Od poniedziałku 1.03.2021 wprowadzony zostaje nowy zwyczaj składania ofiary za mszę św.(względy epidemiologiczne), otóż ofiarę składamy w kopercie na kielichu na bocznym ołtarzu przed mszą św.


Sprawy zachowania porządku na cmentarzu w Komornikach:

- miejsca, które są zarezerwowane proszę oznakować kamiennymi numeratorami (sprawdzić czy numeratory są na właściwym miejscu), miejsca nieoznakowane będą traktowane jako wolne do pochówku

- przypomina się o tym, że cmentarz jest 24 h na dobę monitorowany. Każdy wyrzucający śmieci za płot cmentarny powinien liczyć się z konsekwencjami karnymi


Z życia parafii:​

Porządek nabożeństw i list parafialny przy wejściu do kościoła.

 Zapisy do ogniska muzycznego <<<patrz tutaj>>> 

Wiecej ogłoszenia  KOMORNIKIWiecej ogłoszenia DOBRA

Z racji Roku Eucharystycznego postarajmy się zadbać o to by dana rodzina, która zamówiła mszę św. oraz najbliżsi przystąpili do S. Pokuty i do Komunii św.


PIELGRZYMKA autokarowa na PODLASIE: Wigry-Studzieniczna- Sokółka- Kodeń w terminie: 23.08. – 26.08. 2021 ODBĘDZIE SIĘ! PROSIMY O UREGULOWANIE kwoty do 05.07.2021 , u Pani Krystyny Majer w biurze Filplastu W KOMORNIKACH!